1-7 Nisan Kanser Haftası kutlandı
03 Nisan 2019

Her yıl Nisan ayının ilk haftası, bu hastalığın önemini vurgulamak ve insanlar üzerinde farkındalık oluşturmak amacıyla “Kanser Haftası” olarak değerlendirilmektedir.

      Dünya genelinde görülme oranı giderek artan ve büyük bir sağlık problemi olan kanser, toplumda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması, tedavi ve teşhis olanaklarının giderek artması, kanser taramaları ile erken teşhis imkânlarının bulunması, sağlık politikalarının dünya genelinde her geçen gün güncellenmesine ve gelişmesine yol açmaktadır.

      Bu sebeple, vatandaşlarımızın kanser konusunda bilinçli olması, şüphelendiğinde hemen doktora başvurması ve erken tanı konulması hastalığın tedavisinde büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte, kanserin yaşam alışkanlıkları ve kötü beslenmeyle doğrudan ilişki olduğu da unutulmamalıdır. Dengeli beslenerek, spor yaparak, alkol ve sigaradan uzak durarak kansere sebep olan etkenlerden kaçınmak, kanserli hücreler oluşmadan önce tedbir almak son derece önemlidir.

      Bu düşüncelerle, kanserle savaş haftasının vatandaşlarımızın kanser konusunda bilinçlenmesine vesile olmasını temenni ediyor, kanserle mücadelede emek harcayan herkese başarılar diliyor, tüm kanser hastalarımıza acil şifalar diliyoruz.