Anne ve Bebek

Bebek Dostu

BEBEK DOSTU HASTANE

      Bebek dostu hastane, Sağlık Bakanlığı tarafınca başlatılan program ile hayatımıza girmiş bir kavramdır. 1991 yılında başlatılan bu programın en büyük amacı, “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler Programı” ile emzirmenin başarılı ve kalıcı bir hale gelmesini sağlamaktır.

     Doğum hizmeti verilen hastanelerde gebelikten itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere, bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler 'Bebek Dostu Hastane' unvanını almaktadır. Hastanemize Sağlık Bakanlığı tarafından 2018 yılında ‘‘Bebek Dostu Hastane’’ unvanı verilmiştir. 2018yılından bu yana ‘‘Bebek Dostu Hastane’’ olarak tüm personele emzirme danışmanlığı eğitimi düzenli olarak verilmektedir.
   
Hastanemizin amacı tüm yenidoğan bebeklerin anne sütü almasını sağlamaktır. Ayrıca annelere verilen eğitimlerle sorunsuz bir emzirme dönemi sağlayarak anne bebek ilişkisini güçlendirmektir. 2018 yılından itibaren ''Bebek Dostu Hastane'' unvanına sahip olan hastanemiz, Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve Sağlık Bakanlığının iş birliğiyle, temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan ''Anne sütünün teşviki ve bebek dostu sağlık kuruluşları programı'' kapsamında hizmet vermektedir. Bu program çerçevesinde tüm Türkiye’de gebelik döneminden itibaren başlanarak annelere ilk altı ay sadece anne sütü, sonrasında da uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber iki yaşa kadar bebeklerin emzirilmesi önerilmektedir.  Anne oteli hizmetimizle, bebeklerin annelerinden ayrı kalmaları önlenerek, anne-bebek birlikteliği ve emzirmenin devamlılığı sağlanmaktadır.

BEBEK DOSTU HASTANE KRİTERLERİMİZ

1.      Emzirme politikamız tüm sağlık personeli tarafından bilinmektedir.

2.      Tüm sağlık personeli anne sütü ve emzirme konusunda eğitilmiş ve gerekli sertifikalar alınmıştır.

3.      Gebelere anne sütü, emzirme ve gebe beslenmesi hakkında eğitim verilmektedir. Bu program çerçevesinde gebe okulu eğitimi, lohusa eğitimleri düzenli olarak hastanemizde verilmektedir.

4.      Doğum sonrası öncelikli hedefimiz, bebeklerin annesiyle tensel temasını başlatıp, en fazla yarım saat içerisinde emzirmeye başlanmasıdır.

5.      Tıbben gerekli olmadıkça yeni doğanlara anne sütü dışında gıda verilmemektedir.

6.      Anne ve bebeğin aynı odada kalması sağlanmaktadır.

7.      Bebek her istediğinde emzirme teşvik edilmelidir.

8.      Bebeklere emzik ve biberon verilmesi engellenmektedir. Mama numuneleri mama kitapçıkları, posterleri mamayla ilgili promosyonlar hastanemizden uzak tutulmaktadır.

9.      Anneler kadın doğum servisinde lohusa eğitimi alıp taburcu olduktan sonra tekrar hastaneye çocukları için başvurduğunda anne sütüyle ilgili eğitimleri tekrar pekiştirilmektedir.

10.  Taburcu olan annelere bebeğini ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemesi, altı aydan sonra ek gıdaya başlanması ve iki yaşına kadar anne sütüyle beslemesi hakkında ilgili eğitimler verilmektedir.

27 Şubat 2024